Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Zasłyszane w Bieszczadach I
0

KacperEKO: Zasłyszane w Bieszczadach I

Wchodzę na Tarnicę. Idę chyba najgorszym bieszczadzkim szlakiem, na który nigdy już nie wejdę. No może u samych stóp Tarnicy w Wołosatem, żeby popatrzeć sobie na ciekawostki latające po tutejszych łąkach. Motyli mnóstwo, chrząszczy jeszcze więcej, szarańczaków jakie kto chce, ale sam szlak najgorszy ze wszystkich, jakie dotąd pokonałem. I wcale nie chodzi o trudność przebycia, tylko o ten ogrom ludzi. Nieodpowiedzialnych, bez wyobraźni, nie myślących, nie posiadających elementarnej wiedzy o bezpieczeństwie, o przyrodzie, o Bieszczadach.

Po tych dwóch tygodniach siedzienia w błogiej ciszy, dziczy i nieświadomości, gdy wróciłem na niziny, włączyłem jeden z portali społecznościowych, na którym mam konto. Na głównej tablicy wyświetla mi się zdjęcie jakiejś kobiety kroczącej po tatrzańskich szlakach w szpilkach. Życzę jej powodzenia!!! Nie raz, nie dwa spotkałem wchodzących w sandałach o cieniutkich podeszwach, klapkach i innych takich. A co tam, przecież nic się nie stanie! Najwięcej w drodze na Tarnicę - niebieski szlak z Wołosatego na sam szczyt. Jeśli nie musicie tam iść to nie idźcie. Podejdźcie na najwyższy szczyt Bieszczadów od innej strony np. od Mucznego na Bukowe Berdo, a potem przez Krzemień, Przełęcz Goprowską lub z Ustrzyków Górnych przez Szeroki Wierch. Te trasy są o wiele lepsze, fajniejsze, ale co najważniejsze spokojniejsze. Szedłem i starałem się podziwiać przyrodę, przecież nie jest moim celem zdobycie Tarnicy, tylko jej poznanie. Przeglądam każdy wykrot, każde złamane drzewo. Może jakiś dzięcioł ciekawy przyleci, a może gdzieś w oddali dostrzegę puszczyka uralskiego - kto to wie? Buczyna karpacka na przemian ze świerczyną, a nawet w pewnych momentach borem sosnowym tworzy niezwykłą, czarującą mozaikę leśnych zbiorowisk roślinnych. Osobiście byłem zachwycony. Ileż różnego rodzaju motyli, ich gąsienic, chrząszczy tam chodziło, latało, skakało. Wysoko w koronach drzew co jakiś czas słychać popiskiwania leśnych ptaków wróblowych. Zachwycając się pięknem Bieszczadów na tym znielubionym szlaku, co rusz ktoś się o mnie ocierał, co rusz ktoś sapał, zipał, gadał... No właśnie gadał! Już jestem prawie na wyjściu z piętra lasu i wejściu na połoninę. Na stokach gór leży mnóstwo martwego drewna. Kompletnie nie ruszanego. Jak upadło, tak leżało. Za chwilę słyszę jak mama tłumaczy synkowi, dlaczego akurat jeden mały fragment, który blokował zapewne ruch turystyczny na szlaku, został przycięty.

- Mamo dlaczego to drzewo zostało obcięte, a tamte bardziej w lesie leżą sobie?
- Bo widocznie to drzewo zagrażało środowisku i leśnicy uznali, że lepiej będzie je wyciąć, bo może jakąś krzywdę zrobić zwierzętom.

Należy płakać. Naprawdę płakać. Nie widzę tutaj innego wytłumaczenia do tej sytuacji. Przecież nie od dziś wiadomo, że ze szlaków usuwa się drzewa, żeby nie blokowały ruchu turystycznego to raz. A dwa - jak w ogóle można mówić o tym, że martwe drewno szkodzi zwierzętom!? Wprost przeciwnie martwe drewno to żywy las. Gdy drzewo "umrze" pojawią się grzyby, potem przyjdą inne zwierzaki, które zjedzą te grzyby, a potem przyjdą zwierzaki jedzące zwierzaki jedzące grzyby i tak wkółko. Takie martwe drewno, zwłaszcza bukowe, to doskonałe siedlisko dla pewnego bieszczadzkiego klejnotu - nadobnicy alpiejskiej - dość dużego, urodziwego chrząszcza z karbowanymi czułkami i o ubarwieniu ciała w barwach niebiesko-czarnych. Prawdziwy bieszczadzki stwór zasługujący na naszą uwagę. Przy takich wykrotach bardzo często można spotkać żmiję zygzakowatą lub zaskrońca, które polują na żyjące tam myszy. Jak myszy to nie może także zabraknąć sów. Na podstawie obserwacji wykrotó można by stworzyć wiele takich łańcuchów pokarmowych. Jeden martwy pień wcale nie czyni lasu uboższym wprost przeciwnie. 


las
Ten wpis czytano 493 razy.