Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Wiosna cieplejszy powiał wiatr!
1

KacperEKO: Wiosna cieplejszy powiał wiatr!

No i nadeszła wiosna. Tegoroczny pierwszy dzień tej pory roku był zupełnie inny od tego, który nastąpił dwa lata temu. Pamiętam wówczas te złogi śniegu jakie leżały na ulicach. A w moim przydomowym karmniku pojawiały się wtedy czyże, które spożywały kule tłuszczowe. Wczorajszy dzień był pełen słońca, a na wrocławskich trawnikach w promieniach słońca pięknie mieniły się żółtymi i fioletowymi barwami krokusy.

Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a wierzby kwitną w najlepsze. Wokół nich pojawiły się chyba pierwsze pszczoły. Za oknem widzę jak codziennie na swoimi gniazdowymi konstrukcjami z niezwykłą precyzją pracują wróble. Wśród gołębi widać coraz więcej tokujących samców. Te nadymają swoje podgardla i w wiosennym tańcu próbują zachęcić samice do tego, by to własnie tego a nie innego wybrały na ojca swoich dzieci. Chociaż mam sygnały, że na wielu balkonach już pojawiły się pierwsze pisklęta tego gatunku. Jednak jeszcze wcześniej będąc w dolinie mojej ukochanej rzeki Ner, widziałem tokujące myszołowy. Wznosiły się i opadały, a ponadto wydawały z siebie charakterystyczne dźwięki, jakby mówiące wszystkim w koło: "zobaczcie jaki jestem piękny!". Z oddali w położonym z drugiej strony doliny kompleksie leśnym, w środowisku raczej dla siebie niezbyt charakterystycznym, odezwał się dzięcioł średni. Chociaż wydawałoby się, że to jeden z tych trzech najbardziej pospolitych dzięciołów pstrych, to tak naprawdę uwielbia on miejsca, w których raczej nasza obecność jest zdecydowanie ograniczona. Wśród tych gęstwin dał się także uslyszeć pierwiosnek, mimo że ich kwiecistych imienników (albo gatunników) próżno jeszcze szukać gdzieś w leśnej ściółce. Jednak z innych roślin o żółtych kwiatach, obok "20latki" - akademika Uniwersytetu Wrocławskiego - zakwitły forsycje. Moim zdaniem ta roślina nadaje niezywkły charakter naszym ogrodom czy też terenom zieleni. W połaciach zieleni wyłania nam się jaskrawożółta barwa dynamicznie pobudzająca inne elementy przyrody do życia. Ciekawe co przyniesie nam tegoroczna wiosna? Ornitologom już zadała niespodziankę na stawach w dolinie Bzury. Cieszą oni swoje oczy widokiem pelikana kędzierzawego! To ci dopiero ciekawostka. A my czy będziemy mogli odpocząć przy odgłosach dudka, albo w miastach nasłuchując piskliwych wrzasków jerzyków... ?


Ten wpis czytano 256 razy.
Możemy oglądać ziarnopłony wiosenne, zakwitły przetaczniki perskie, podbiał, stokrotki, fiołki wonne, pojedyncze mniszki lekarskie, leszczyna, olsza, przebiśniegi, krokusy, tulipany, sa liście bodziszków drobnych, pokrzyw, jasnoty, babki wielkiej, szczawiu polnego. śpiewają skowronki, dzięcioły wiją gniazda, a wczoraj nawet przedramiona do słonka dało się wystawić:) Już witamina D się wytwarza w skórze:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 22 Marzec 2015 11:27