Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Przygarnij jeża!
0

KacperEKO: Przygarnij jeża!

Widzę wiele podobieństw między jerzykiem a jeżem, i to nie tylko fonetycznych, ale także tych związanych z siedliskiem. Oba te gatunki żyją w cieniu człowieka. Jeden w budynkach postanowił zakładać swoje gniazda, drugi w ogrodach stworzonych przez ludzi lubi pomieszkiwać. Takie rozwiązanie wiąże się z wygodą, ale również z pewnym niebezpieczeństwem. Żeby temu zapobiec wrocławska "Ekostraż" chce jeżom pomagać.

Z dala od ruchliwych dróg, w spokojnym miejscu, na terenie w miarę nie zagrożonym podtopieniem oraz z dość sporą ilością krzewów - takich właśnie miejsc dla jeży szukają wolontariusze "Ekostraży", którzy w ramach pomocy tym zwierzętom wymyślili akcję rozdawania wyleczonych jeży ogrodnikom. Pomysł świetny! Ogrodnik zyskuje wspaniałego kompana, który z pewnością zadba o to, żeby pozbyć się szkodników, a jeż będzie miał skrawek ziemi, na którym od czasu do czasu może się zatrzymać. Właściwie tego kolczastego ssaka można wypuścić wszędzie, jest jednak pewne ale... Nie ma wówczas gwarancji, że ssak przetrwa i nie stanie mu się żadna krzywda. Odpowiednio dobrany ogród daje o wiele większą pewność, że w kuracji jeża zostanie osiągnięty sukces, o który przecież nam chodzi. Pamiętajmy o tym, że celem tej akcji nie jest rozdawanie "żywych maskotek"! Jedyne co mamy ze swojej strony zrobić to puścić wolno takiego zwierza i cieszyć się jego obecnością w naszym ogrodzie. Od czasu do czasu, kiedy wyjdzie o zmierzchu ze swojej dziennej kryjówki, a światło jest jeszcze w miarę znośne, warto spróbować delikwentowi zrobić zdjęcie. Żeby było Wam łatwiej uzmysłowić sobie jaki teren stanowiłby najbardziej odpowiednie siedlisko dla jeża, "Ekostraż" przygotowała kilka wskazówek służących do właściwej oceny terytorium:

1. Występowanie w okolicy jeży europejskich.

2. Brak w okolicy szlaków komunikacyjnych o znacznym natężeniu ruchu.

3. Teren nie jest okresowo zalewany przez wodę lub podtapiany, nie znajdują się na nim zbiorniki wodne o stromych krawędziach.

4. Teren jest zaniedbany pielęgnacyjnie – występują na nim chaszcze roślinności i inne potencjalne naturalne schronienia dla jeży.

5. Istnieje możliwość aranżacji przestrzeni: stworzenia oraz dbania o prosty karmnik dla jeży lub budki bytowej dla jeża.

Jeśli uważacie, że Wasz skrawek ziemi spełnia te kryteria, wówczas skontaktujcie się z "Ekostrażą": tel. 605 78 22 14, 605 78 22 14, e-mail: info@ekostraz.pl. Zgłoszenia trzeba przesyłać ze zdjęciami terenu!

Więcej informacji na temat pomocy jeżom znajdziecie klikając 
TUTAJ!!!

Ten wpis czytano 727 razy.