Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Niesamowity sukces bielika!
1

KacperEKO: Niesamowity sukces bielika!

Bielik obok żubra jest bez wątpienia symbolem polskiej ochrony przyrody. Doskonałym przykładem na to, że można tutaj chronić zwierzęta z pozytywnym skutkiem. Wystarczy rozmawiać i wprowadzać właściwe dla danego gatunku zabezpieczenia. Jak czas pokazał ochrona strefowa była strzałem w dziesiątkę. Pierwszy raz tzw. ochronę strefową miejsc rozrodu ptaków drapieżnych wprowadzono w 1969 roku na terenie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Szczecinie. Później na mocy rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z roku 1983 strefy ochronne zostały sformalizowane. We współpracy z Komitetem Ochrony Orłów oraz Stacją Ornitologiczną w Gdańsku udało stworzyć się skuteczną formę ochrony. W roku 2001 Minister Środowiska wprowadził w życie rozporządzenie ws. ochrony gatunkowej zwierząt. Rozszerzono wówczas ten rodzaj ochrony na dziesięć gatunków ptaków szponiasty oraz jeden gatunek sowy - puchacza, ze szczególnym uwzględnieniem bielika, orlika krzykliwego i grubodizobego. Te trzy ostatnie zamieszkiwało wtedy 20% europejskiej populacji.

Jadąc w poniedziałek do Wrocławia, nad stawami milickimi zauważyłem krążącego bielika. W zasadzie zanim go zauważyłem byłem zaczytany w podręcznik do mikrobiologii. Jednak moja natura przyrodnika, wędrowcy, trochę pustelnika, kazała mi spojrzeć przez okno wlokącego się pociągu. Wyjąłem zatem nos z książki. Zacząłem podziwiać otaczające mnie krajobrazy. Dolina Baryczy to naprawdę cudowne miejsce, idealne wręcz na przyrodnicze wyprawy. Mimo, że miałem w głowie świadomość, że jeszcze trochę muszę poczytać sobie o tych wszystkich bakteriach, jakoś nie chiało mi się do nich wracać. Teraz nawet się cieszę, bo profesor ostatecznie wolał sprawdzić kogoś innego niż mnie. Z oddali widzę jakiegoś dużego "drapola", który dopiero co wzbija się w powietrze, po czym zaczął dostojnie krążyć. Gdybym miał wtedy ze sobą lorntekę i począł ją używać, współpodróżnik pewnie uznałby mnie za świra. Obok krążył również myszołów, zatem wątpliwości żadnej nie było. A na moich ustach pojawił się szczery uśmiech, chociaż dziś bieliki są dość powszechne. Praktycznie nad każdym większym zbiornikiem wodnym można je zaobserwować. Pomimo tak krótkiego czasu obserwacji, pomimo tego, że pociąg zaczął przyspieszać, widok bielika sprawił mi ogromną radość. Dawno go nie widziałem. Musiał to być osobnik dorosły, bo w słońu piękne odbicie dawał jego biały ogon. Za ten widok dziękuję przede wszystkim ornitologom z Komitetu Ochrony Orłów. Dzięki nim właśnie możemy podziwiać te majestatyczne zwierzęta. Dzisiaj dane wskazują, że Polskę zamieszkuje około 1400 par bielików. Przy czym całą Europę niespełna 6500. Co mnie osobiście cieszy, to fakt iż największy przyrost liczebności odnotowano w centralnej Polsce, zwłaszcza w Dolinie Warty, okolicach Jeziorska oraz Pradolinie Warszawsko-Berlińskiej, inaczej zwanej Pradoliną Bzury-Neru. Cały czas marzę o zdjęciu tego ptaka, bo w zasadzie wszyscy, którzy choć trochę focą przyrodę, już go widzieli przez swoje obiektywy. Ja również, jednak zawsze był zbyt daleko, a póki co nie stać mnie na droższy sprzęt. Ale kto wie, może już nie długo!

A na koniec powiem od siebie tylko tyle. Oby z naszym bielikiem tak zostało i tak bajkowa idylla niech trwa nadal!!! 
Ten wpis czytano 567 razy.
Piękny wpis, warto by te same strategie ochrony dopasować i zastosować do innych gatunków:) Przyroda potrafi fascynować, ale mikrobiologia też jest fascynująca, szczególnie ekstremofile, dziś wiemy, że to nie tylko bakterie, ale i skorupiaki, owady, gąbki, jamochłony, pierścienice, mięczaki, nawet ryby i płazy żyjące w jaskiniach o dużym stężeniu związków siarki. Bardzo fascynujące są archeony, spokrewnione z jądrowcami, zamieszkujące miejsca o bardzo ekstremalnych warunkach:)
Asiunia - Środa, 15 Październik 2014 10:08