Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Jerzyka dzień święty
5

KacperEKO: Jerzyka dzień święty

24 kwietnia, dzień Świętego Jerzego, a tym samym dzień moich najukochańszych ptaków - jerzyków. Już się bałem, że nie będę miał okazji ich zobaczyć w okolicy tego dnia. Jednak jak zwykle jerzyki nie zawiodły i dzisiaj nad blokami na ul. Obornickiej we Wrocławiu widziałem całe stadko liczące kilkanaście ptaków. W mojej głowie rodzi się tylko pytanie czy będą miały, gdzie założyć swoje gniazda?

Każdy kto choć trochę interesuje się ptakami jerzyki zna. Nieco większe czarne jaskółki fruwające nad blokami, przeganiające się wieczorami w stadach głośno pokrzykując. Oczywiście nie wolno ich mylić z jaskółkami, bo tak naprawdę bliżej im do kolibrów. A z punktu widzenia systematyki, tworzą zupełnie oddzielny rząd. Jaskółki należą do wróblowych, a jerzyki do jerzykowych. Intrygująca jest ich łacińska nazwa, która brzmi Apus apus, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "beznogi". Pewnie Karol Linneusz widywał tylko te ptaki w locie, stąd tak je nazwał. Faktycznie ptaki te są niezdolne do samodzielnego chodzenia po ziemi jak wróble czy wspomniane już jaskółki. Budowa ich nóg na to niepozwala. Cztery palce skierowane do góry stanowią przystosowanie do zawisania na murach, a w naturze do przytrzymywania się na skałach. Być może gdybyśmy w latach powojennych nie rozwijali wysokiego budownictwa, jerzyki nie decydowałyby się na zamieszkanie na naszych osiedlach, które ewidentnie przypominają im ich naturalne, górskie środowisko. W Tatrach można zaobserwować dość sporą populację gniazdującą właśnie tak, jak to było zanim człowiek zamieszkał w budowlach. Z powodu zasiedlenia się przy ludziach zwierzęta te mają obecnie ogromne problemy. Stworzyliśmy im bezpieczne lokum, one przystosowały się do nowo zaistniałych warunków, a teraz zabieramy im te mieszkanka. Niekiedy historie wielu par okroszone się scenariuszem, który z pewnością nadawałby się na horror. W okresie legowym kratowane są otwory, gdzie były młode osobniki lub połowa rodziny, tj. samica bądź samiec ze swoimi pociechami. Straszne prawda? Ale niestety jesteśmy takimi egoistami, myślącymi że Ziemia to nasza własność i wszystko wokół zalalibyśmy betonem, nie dając przestrzeni życiowej innym gatunkom, bez których tak naprawdę nie możemy funkcjonować, bo jesteśmy częścią ekosystemu. Podobnie jak inne, może mniej inteligentne zwierzęta podlegamy prawom natury. Nie potrzebnie jednak próbujemy z nią walczyć zamiast dostosować się, chociażby tak jak to zrobiły przed laty jerzyki. Cieszy mnie jednak, że nie brakuje tych myślących, co po cichutku pomagają takim niesamowitymi istotom. Może dzięki tym ludziom pogryzie nas mniej komarów? Może dzięki tym osobom zmniejszy się prawdopodobieństwo zachorowalności na różnego rodzaju choroby przenoszone przez komary? Jednak jest cała reszta, która idzie w zaparte i woli z jerzykami walczyć, a potem będą narzekać...


Jerzyk przed wypuszczeniem, jeden z moich podopiecznych. Fot. K. Kowalczyk
Ten wpis czytano 759 razy.
Czym karmiles jerzyki, ktore miales pod opieka?
Gość Kasia Szczypa - Piątek, 24 Kwiecień 2015 15:11
O budkach legowych mozna dowiedziec sie na stronie http://www.swift-conservation.org
polecam
Gość Kasia Szczypa - Piątek, 24 Kwiecień 2015 15:10
Wczoraj wielką radość sprawiły mnie piski latających nad moim blokiem jerzyków. Z racji tego, że niedawno osiedle było termomodernizowane obawiałam się, że w tym roku nie będzie dane cieszyć się ich towarzystwem:)
Gość Asia - Czwartek, 08 Maj 2014 09:35
u mnie na osiedlu kiedy rozpoczęła się termomodernizacja ludzie zaczęli protestować i stawać w obornie jerzyków. Prace remontowe zostały przerwane dopóki jerzyki niewyruszyły na emigrację, a firma remontowa zamontowała budki lęgowe. Mam nadzieję, że jerzyki nie pogardzą nowym domem i z chęcią zamieszkają na naszym osiedlu
Gość Qba - Środa, 30 Kwiecień 2014 09:16
Trzeba budować budki lęgowe i pozwolić staremu budownictwu istnieć, nadmierne remonty, ocieplenia są bardzo niebezpieczne dla ptaków gniazdujących w miastach, może więc warto postawić na rozwiązania, które znamy i wykorzystujemy od lat i które pozwalają spokojnie żyć i9 gniazdować ptakom:)
Asiunia - Sobota, 26 Kwiecień 2014 14:03