Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Jakiś problem? To na pewno śmieci!
5

KacperEKO: Jakiś problem? To na pewno śmieci!

Wielu ludzi się nad tym zastanawia, jak właściwie te śmieci wyrzucać razem, czy każde z osobna? Według mnie nie ma tutaj żadnego dylematu! Owszem, że lepiej jest segregować, a argumentowanie to stwierdzeniem: "dajmy ludziom pracować" jest co najmniej nie na miejscu. Dodatkowym argumentem opoiwadającym się za segregacją są pieniądze. Według znowelizowanej ustawy o śmieciach Gminy musiały ustalić różne stawki za wyrzucanie śmieci tych posegregowanych i tych nie posegregowanych. Z analizy wielu uchwał z różnych gmin jasno wynika, że bardziej opłaca się śmieci segregować. Poza tym dzięki takiemu zachowaniu przyczyniamy się do lepszej ochrony naszego środowiska, bo na wysypiska trafia zdecydowanie mniej odpadów, a to co można wykorzystać zostaje ponownie wykorzystane. Właśnie ta myśl recyklingowa dla mnie jest po prostu super! Coś co wydaje się nam nieudacznym śmieciem, niezdolnym, nienadającym się już do niczego, okazuje się cennym surowcem, z którego można wiele jeszcze razy zrobić jakąś niezwykle przydatną nam rzecz, która posłuży nam przez wiele lat. Z odpadków organicznych możemy zrobić bardzo dobry nawóz dla roślin w naszych ogródkach, a przy okazji odżywić tym również inne zwierzęta (byle nie solone!!!). Wspominana przeze mnie ustawa jest oczywiście bardzo wadliwa niestety, zawiera w sobie błąd na błędzie, a ten kto ją tworzył najzwyczajniej oderwał się od rzeczywistości. Nowy dokument miał na przykład zapobiec pladze dzikich wysypisk, życie jednak pokazuje co innego. W ustawie nie ma żadnych konkretnych rozwiązań wyżej wspomnianego problemu. Owszem prawo ochrony przyrody traktuje o tym zjawisku jako nagannym, jednak od ustawy śmieciowej oraz jej aktów wykonawczych wymagałbym o wiele bardziej kompleksowego rozwiązania danej kwestii. Chciałbym aby zostały w tych dokumentach zawarte konkretne rozwiązania, które chociażby ułatwią odpowiednim służbom działania, a co więcej pozwolą zwykłym obywatelom dbać, jeśli oczywiście chcą, o otaczające ich środowisko. Tego niestety tam nie ma. W rozmowach z samorządowcami, którzy co prawda prawie na wszystko narzekają, słyszałem nie raz jaką to kulą u nogi jest ten dokument. Jednak tutaj uzasadnione jest ich marudzenie. Bo faktycznie dla gminy jest to problem, ponieważ co w sytuacji jeśli nie znajdzie się firma, która będzie chciała wywozić śmieci z danej gminy, albo jak właściwie przewidzieć stawkę za wywóz śmieci, jeśli na dobrą sprawę przetarg nie został rozstrzygnięty i właściwie nie wiadomo ile to wszystko będzie kosztować?! Zbyt wiele niuansów, zbyt wiele niejasności i jak tutaj być uczciwym i uczciwie przestrzegać prawa, skoro nie można go logicznie zrozumieć? 
Ten wpis czytano 513 razy.
No tak, bo autor artykułu myśli, że wszystko się stanie w try miga - jednocześnie gminy wprowadzą nowy program i się go nauczą, ludzie nauczą się cywilizacyjnego postępowania z odpadami, a one same "magicznie" znikną z lasów... Nie od razu Rzym zbudowano ;) teraz każdy ma obowiązek płacenia za śmieci (wcześniej nie musieliśmy - można było nie podpisywać umowy o wywóz odpadów), więc teraz: "skoro już płacę to wyrzucę do kosza, a nie wywiozę do lasu". Pierwszy mały krok. Drugi - nie wyrzucanie odpadów tam, gdzie się stoi. Trzeci - recykling. Tylko trzeba być dobrej myśli, wszystkiego się nauczymy. :)
Gość Mena - Wtorek, 18 Marzec 2014 20:15
Szmaty, części samochodowe, skrzynki, połamane meble, ramy okien - to można znaleźć w lesie, po którym sobie rekreacyjnie biega. Te śmieci nie wyglądają na nowe, zatem może na początku warto posprzątać też stare, zalegające odpady
Gość Zielonooki - Wtorek, 18 Marzec 2014 14:52
Ja nie wiem czy ta ustawa działa, bo śmieci nadal zalegają w lasach i na poboczach drogi, piętrzą się w miejskich koszach i przy ruchliwych ulicach. Możliwe, że ustawa jest dobra, ale trzeba zmienić mentalność ludzi, którzy z wygody albo z przyzwyczajenia wolą swoje brudy wywozić do lasu, niż zanieczyszczać nimi swoje piękne, wypielęgnowane posesje :)
Gość Adam Ł. - Wtorek, 18 Marzec 2014 08:51
Powinniśmy więcej inwestować w nowoczesne spalarnie śmieci a nie wywalać ich na wysypiska. Można by z tych spalarni dodatkowo ogrzewać mieszkania i zmniejszyć zatrucie powietrza przez spalanie śmieci i opału w przydomowych kotłach.
Gość Qba - Poniedziałek, 17 Marzec 2014 10:34
Wyrzucanie smieci na łonie natury to kwestia wychowania, jak dziecko od małego widzi jak rodzic na spacerze wyrzuca w krzaki niedopałki to ono to samo robi z papierkami po cukierkach i swoje dzieci uczy tego samego:) Trzeba ludziom tłumaczyć, przymus nic nie da, tylko zrodzi bunt i wiele osób specjalnie będzie zaśmiecać okolicę, trzeba uczyć ludzi, pokazywać im piękno przyrody, uczyć od najmłodszych lat. Rodzice musza współpracować z nauczycielami, jeśli nauczyciel mówi by nie deptać trawników a rodzic skraca drogę przez trawnik prowadząc dziecko do szkoły dziecko weźmie przykład z rodzica:) Ciężko jednak zmienić nastawienie dorosłych, a nawyki wyniesione z domu ciągną się przez całe życie:)
Asiunia - Sobota, 15 Marzec 2014 13:53