Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Ekonomista minister
0

KacperEKO: Ekonomista minister

Powiem wam szczerze, że wreszcie odetchnąłem sobie trochę od tego zgiełku dużego miasta w moich rodzinnych Poddębicach, nad Nerem. Pięknie tam teraz jest. Wszystko kwitnie, ptaki super śpiewają, aż chce się żyć można rzec. Przyszła jednak niedziela i trzeba było wracać do radia, bo tam praca w związku z wyborami do PE. Właśnie ten motyw ostatnio mnie natchnął, żeby sprawdzić sobie kim są Ci ludzie, którzy tworzą z lepszym bądź gorszym skutkiem prawo ochrony przyrody w Polsce. Moje odczucia są straszne, a nawet przerażające. Ekonomista, prawnik i jeden polityk grubego kalibru - tak właśnie wygląda ścisłe kierownictwo resortu środowiska w tym kraju. Czy to dobrze? Wydaje mi się, że zdecydowanie NIE!!!

Minister Maciej Grabowski ma tyle wspólnego z przyrodą, co pływał na statkach, ponieważ z wykształcenia jest nawigatorem oraz doktorem ekonomii. Tak można przeczytać na stronie Ministerstwa. Potem przez 18 lat pełnił funkcję wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, był wiceministrem finansów. Teraz jest Ministrem Środowiska. Zatrważające jest to, że człowiek, który większość życia poświęca na badania z zakresu rozwoju gospodarki jest szefem resortu środowiska. Bardziej mi to pasuje na ministra, bądź wiceministra gospodarki, albo wcześniejsza funkcja Pana Ministra w innym ministerstwie była adekwatna do zdobytego wykształcenia i życiowego doświadczenia. Nie rozumiem, dlaczego ekonomista, nawigator nawiguje statkiem, o którego kursie w tym momencie nie ma pojęcia. Bo polska przyroda to nie tylko węgiel, łupek czy OZE. Polska przyroda to także problem Parków Narodowych, w tym przypadku rozszerzenia ochrony w Puszczy Białowieskiej. Polska przyroda to obszary Natura 2000, wokół których poprzednie władze Ministerstwa wytworzyły otoczkę szkodnika rozwoju kraju, a to wcale nie tak. Jak człowiek, który nie ma w tym zakresie wiedzy, może społeczeństwu tłumaczyć, że musimy nauczyć się z przyrodą współżyć!? Taki człowiek po prostu nie wie, albo nie jest świadomy tego jakie konsekwencje może za sobą nieść niszczenie biotopów, osuszanie bagien i będzie przyzwalał na bezsensowne melioracje, przez które mamy problemy podczas powodzi. Ciśnie mi się na usta „wierny sługa premiera”, który ślepo wykona każdą jego decyzję. No bo jak zanegować nawet głupotę, jak nie ma się o tym pojęcia, że ta głupota głupotą jest?

Wiceminister Stanisław Gawłowski. Ten dostał chyba ten stołek dlatego, że silnie działał w opozycji. Najpierw "Ruch Wolność i Pokój" potem KPN, a jeszcze później organizowanie Solidarności w Darłowie. Od 1994 radny, a później zastępca Burmistrza Darłowa. Kolejny szczebelek, to Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego, a jeszcze kolejny to bycie komisarzem Gminy Mielno. W 2005 roku został Posłem na Sejm RP z listy Platformy Obywatelskiej. Od 2007 roku pełni funkcje wiceministra w resorcie środowiska. Szef główny się zmienia, a Gawłowski jest nietykalny już od 7 lat. Co warte odnotowania, to fakt że w 2004 roku był jednym z organizatorów Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Pytanie tylko na ile był organizatorem. Bo znam osobiście takich politycznych organizatorów i wiem, że zazwyczaj organizatorami są tylko w prasie, a tak naprawdę wydarzenia oraz innego rodzaju projekty organizują za nich ludzie pracujący wydziałach promocji etc. Przez te parę lat Pan Poseł, Pan Minister mógł się już co nieco dowiedzieć, pytanie czy się dowiedział? Chyba nie. Miałem okazję czytać jedną z jego wypowiedzi w zakresie gospodarowania wodą. I stwierdzam u niego iście komunistyczne podejście w stylu "zróbmy z rzek kanały, którymi będziemy mogli zarządzać". No nie, nie tędy droga. Panie Ministrze chce Pan, żeby nas zalało? Chce Pan narażać nad na brak walorów krajobrazowych, na to by nie współgrać z innymi organizmami. Jak nad taki kanałem łowić ryby? A w ogóle ryby w tym kanale przeżyją? Będą miały możliwość przepłynięcia, czy zagrodzimy im trasy wędrówek tamami? Tok rozumowania godny jednego z głównych obrońców przyrody, nie ma co...

Wiceminister Marcin Korolec. Do niedawna Minister Środowiska. Wcześniej wiceminister gospodarki. Dobrze wykształcona osoba, trzeba mu to przyznać. Pracował przez wiele lat w strukturach rządowych. Przygotowywał m.in. razem z Danutą Huebner Polskę do wejścia do UE, był członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie jest pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej. Pierwsze co mi się nasuwa, co to jest polityka klimatyczna? Czy Pan minister to wie? Kolejna rzecz, dlaczego akurat Minister Korolec doradza w tym zakresie, przecież mamy wśród naszych rodaków wybitnych naukowców zajmujących się tą tematyką. Powiem szczerze, że jeśli mamy tak wspaniałego doradcę, to dalej Polska będzie kopcić węglem i raczej nic na to nie wskazuje by szybko się to zmieniło, a trzeba stety czy niestety zmienić nasze podejście i to szybko, bo Bałtyk nas zatopi, a lata będą coraz gorętsze. Jeszcze do tego Minister niezbyt zachęca (o ile w ogóle) by samorządowcy sadzili drzewa, które ograniczyłyby w pewien sposób produkcję CO2, a nawet emisję pyłów zawieszonych czy dały najzwyczajniej cień, dzięki któremu możemy sobie spokojnie czasami odpocząć. Tak należy walczyć ze zmianami klimatycznymi, a nie uprawiać jakiś handel emisjami, który tak naprawdę jest zbyteczny i powstał tylko po to, by ktoś mógł na tym zarobić.

Zatem polska przyroda nie jest w dobrych rękach, specjalistów nam nie brakuje, dlaczego zatem premier decyduje się na takich ludzi? Wydaje mi się, że z prostej przyczyny: „jak się nie zna na czymś, to łatwiej nim sterować”.

 

Ten wpis czytano 685 razy.