Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Dylematy konserwatywnego liberała
5

KacperEKO: Dylematy konserwatywnego liberała

Nie będę ukrywał mojego przywiązania do wartości konserwatywnych. Jestem osobą wierzącą, która co niedziela chodzi do kościoła, która rano i wieczorem modli się. Moje życie bez tych wszystkich obrzędów byłoby puste, a na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie bez tego wszystkiego swojego życia. Ostatnio odsłuchałem sobie, pooglądałem trochę Wojciecha Cejrowskiego. Nie będzie to chyba zaskoczeniem, jeśli powiem Wam, że przede wszystkim zwróciłem uwagę na jego poglądy dotyczące świata przyrody. Jak w wielu kwestiach obyczajowo-społeczno-gospodarczo-politycznych zgadzam się z nim, są nawet takie tematy, gdzie słuchając Cejrowskiego słyszałbym siebie, to w sprawach ochrony przyrody nieco się różnimy.

Zasoby naturalne. Eksploatować czy nie? Jeśli umiemy mądrze nimi zarządzać, to czemu z nich nie korzystać. Jeżeli jednak zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, powinniśmy odlożyć je w kąt. Nie od dziś wiadomo, że wydobywanie podziemne węgla powoduje chociazby trzęsienia ziemi. Czyli co? A no to że sami na własne życzenie podpuszczamy matkę naturę, by nas zgładziła. Z drugiej jednak strony jak tutaj wyprodukować energię, jeśi ciągle jeszcze OZE w Polsce są w zalążku, a przecież każdy patriota nie będzie wspierał innych narodowości, jesli ma możliwość wspierania swoich, zatem Polski węgiel zostaje póki co mniejszym złem, ale ZŁEM!!! Tutaj nie zgadzam się z WC, że powinniśmy kopcić ile wlezie, by pokazać Ruskim, by być wolnym od Unii. Otóż, żeby być wolnymi i pogodzić interesy nasz wszystkich powinniśmy rozwijać OZE. Nie ma innej możliwości. Kopalnie powinny powoli odchodzić do lamusa, a następnie być zastepowane nowymi technologiami, które już świat zna, wystarczy w nie zainwestować.
Lasy. Owszem drewno pozyskiwać musimy. Mamy meble z drewna, drewnem palimy w kominku, z drewna mamy papier i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku, bez których ciężko nam żyć. Jednak nie może być takich sytuacji jakie dzieją się obecnie w Polsce. Nie zgadzam się w tym, że nie stanie się nic jak wytniemy lasy w pień. Stanie się!!! Erozja gleb. To raz. Większy spływ wód, a tym samym bardziej dotkliwsze skutki powodzi. Dwa. Przy obecnym gospodarowaniu, zdecydowanie wzrośnie zatrucie powietrza, bo drzewa to takie filtry, które zatrzymują cząstki zawieszone. Dzięki temu, że mamy drzewa jakoś jeszcze żyjemy w Polsce. Co gorsza mamy w naszym kraju najgorszą jakość powietrza. Bardzo mocno przyłożyły się do tego Lasy Państwowe obniżając jakość drzewostanu, a także samorządowcy, którzy w naszych miastach tną na potęgę. W tym wypadku nie liczy się ilość, a jakość!!! Większą blaszkę liściową, a co za tym idzie więcej cząstek zawieszonych wyłapie 50letnia lipa niż 3 letni klon. 
Ekologiczna mania supermarketów. No i co z tym fantem zrobić. Piękny przykład podał wspomniany WC. Z którym dla kontrastu nawet się zgadzam. IKEA. Torby papierowe - super! Ale instrukcja obsługi licząca 70 stron, z czego tak naprawdę wystarczyłaby jedna, może dwie. Dlaczego? Bo reszta była napisana w kilkudziesięciu innych językach. Po co komu w Polsce inny język jak Polski. No dobra niech by było po angielsku, obcokrajowcy tez tutaj mieszkają, ale bezsensu na przykład pisać w języku rumuńskim. Tak naprawdę zmarnowano tylko więcej drewna. Z tzw. "ekotorbami" całe zamieszanie, co bardzo mi się podoba jako liberałowi, nie wyniknęło z nakazu państwowego, tylko z szerokiej akcji społecznej. Wśród moich znajomych wielu chodzi na zakupy ze swoimi torebkami. Samemu także. I bardzo dobrze. 
To tylko kilka przykładów, że Wojciech Cejrowski może i ma dobre intencje, ale poprzez dobór złych słów, wypacza otaczającą nas rzeczywistość.
Ten wpis czytano 577 razy.
Ale drzewo się zabija wycinając, a przynajmniej okalecza, to kwestia sumienia, ale bardziej mi żal żywej istoty niż skały, którą jest węgiel:) On też się odnawia tylko wolniej:) Węgiel to skutek rozkładu drzewa, które padło naturalnie lub w wyniku katastrofy. tu nie chodzi o to ile lat węgiel powstaje, a o to, że on jest martwy, tak jak gleba, a drzewo żyje, tak jak bażant. To, że coś nie może się obronić nie znaczy, że mamy tego nie szanować, jeśli mamy alternatywę. Tu gdzie nie ma alternatywy to OK, ale w ciepłownictwie jest wybór:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Wtorek, 20 Styczeń 2015 20:13
Asiunia - chyba jest dokładnie odwrotnie. Drewno jest surowcem odnawialnym. Wytniesz drzewo i zasadzisz nowe, które za 100 lat znowu ktos zetnie. Węgiel nie. Jak cały wydobedziesz to nowe pokłady powstaną za tysiące lat.
Gość ghdafbhadfb - Wtorek, 20 Styczeń 2015 17:01
To pytanie do geologa:) My nie mamy wyjścia, drewno jest mniej kaloryczne i zabija się drzewa, a węgiel jest już martwy, więc lepiej spalić coś co nie żyje niż zabić żywą istotę:) Węgiel powstaje z rozkłady roślin w odpowiednich warunkach, jest pochodzenia naturalnego, a i tak wszystko spala się do tych samych produktów:) Elektrownie jądrowe też nie są za zdrowe, nie mamy żadnej naturalnej ochrony przed promieniowaniem, enzymy mogą tylko naprawić mniejsze uszkodzenia. Elektrownie wodne, wiatrowe, morskie są wspaniałe, ale domów nie ogrzeją, słoneczne grzeją latem, w zimie, gdy słońca brak nie poradzą sobie z ogrzaniem mieszkań:) Gdyby naprawdę klimat się ocieplił ale tak mocno, ogrzewanie byłoby nie potrzebne lub paliwa byłyby potrzebne w mniejszych ilościach, ileż mniej płacimy w czasie zim takich jak ta, niż w czasie takich jak ta 2 - 3 lata temu:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Poniedziałek, 12 Styczeń 2015 11:12
Ale drewno jest nam potrzebne, co wykazałem w niniejszym tekście :) Poza tym oczywiście zgodzę się z argumentem, że gaz będzie bardziej niebezpieczny dla ludzi jak węgiel. Jednak, co też w tekście ująłem, że "węgiel jest mniejszym złem, ale ZŁEM". Oczywiście nie wspominam tutaj o górnikach, bo jak słusznie Pani zauważyła to jest ryzyko zawodowe, jednak mogą ucierpieć ludzie, którzy nie podjęli się pracy w kopalni. Poza tym chwała Bogu, że nie mamy w Polsce zbyt silnych tąpnięć,ale co wtedy jeśli się nasilą na skutek coraz większego drenażu złóż węglowych?
kacper-kowalczyk - Niedziela, 11 Styczeń 2015 16:58
Ale węgiel jest dobry, bezpieczniejszy od gazu - mniej wypadków:) Ile osób ginie z powodu wypadków związanych z ogrzewaniem gazowym, przy węglowym ogrzewaniu praktycznie brak wypadków, a w naszym klimacie nie przeżylibyśmy zimy bez spalania węgla, gazu, ropy, drewna czy czegokolwiek innego:) Węgiel jest potrzebny, fakt, że wyrobione kopalnie mogą się zapadać, ale są zabezpieczone rusztowaniami, można je czymś wypełnić i ile jest tych trzęsień ziemi w Polsce spowodowanych kopaniem węgla? Tąpnięcia są słabe, mają mały zasięg, praktycznie nie stanowią zagrożenia, większe zagrożenie stanowi jazda samochodem czy ogrzewanie gazowe - wystarczy poczytać statystyki wypadków:) Jedyne co to zagrożenia dla górników, tu rzeczywiście ilośc wypadków jest duża, ale to ryzyko zawodowe, jest wiele ryzykownych zawodów: strażacy, policjanci, więc dlaczego kopalnie sa traktowane jako zło konieczne?
na cząstkach zawieszonych się nie znam, ale wiem, że drzewa dzięki fotosyntezie zamieniają wyprodukowany przez nas CO2 na tlen:) Liczy się powierzchnia blaszki liściowej, także łączna powierzchnia liści w koronie oraz tempo metabolizmu drzewa:) Drzewa to istoty żywe, którym należy się szacunek dlatego, że żyją:) Ludzie mają problem z szacunkiem do istot i rzeczy, których nie potrzebują:( Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Niedziela, 11 Styczeń 2015 15:20