Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Kacper Kowalczyk   KacperEKO: Drzewa i powietrze
2

KacperEKO: Drzewa i powietrze

Wszystko w przyrodzie się ze sobą nakłada. Wszystko w przyrodzie ze sobą się zazębia. Tam nic nie gnie, bo wszystko co się dzieje jest potrzebne. Gdyby nie ona, dzisiaj nie byłoby pewnie także i nas. Bo jak przecież wiemy jesteśmy, czy to się nam podoba, czy nie, częścią przyrody. Jak ją tarktujemy to już druga sprawa. Istotnie bardzo ważna, jak nie priorytetowa. Chyba doskonałym wyznacznikiem szacunku dla Matki Natury jest nasz stosunek do tych najbliższych nam elementów. Tych, które widzimy dosłownie za oknem albo mamy za oknem jednak stanowią przezroczystą smugę bardzo ciężko obserwowalną.

Drzewa i powietrze są nieodzownym składnikiem naszego życia. Oba te elementy stanowią jedność. Dlaczego? To wynika z konstrukcji świata. Drzewa produkują tlen i jednocześnie pozyskują dwutlenek węgla. Tlen, którym oddychamy to odpad w produkcji składników pokarmowych. Odpad niezwykle istotny dla naszego dobrego funkcjonowania. Żeby nie powiedzieć kluczowy dla funkcjonowania każdego człowieka. Jednak w przypadku drzew nie tylko mamy do czynienia z produkcją tlenu. I może nawet to nie jest kluczowym elementem tej całej układanki. Idąc dalej wokół siebie widzimy pełno różnego rodzaju źródeł zanieczyszczeń. Od samochodów, fabryk, elektrociepłowni, po nawet nasze domy ogrzewane bardzo często słabej jakości produktami. Do atmosfery wysyłamy ogromne ilości różnych szkodliwych substancji nie tylko dla nas, ale także innych organizmów. Tlenki azotu, tlenki siarki, czad, pyły zawieszone każdego dnia w różnych ilościach trafiają do milionów płuc. Jak się mają do tego drzewa? A no właśnie tutaj zaczyna się cała litania zbawiennego wpływu tych roślin. W kontekście powietrza - drzewa ograniczają zapylenie w miastach nawet o 75%. Poza tym dzięki drzewom zawiązują się więzi socjalne między poszczególnymi osobnikami. Badania brytyjskich i holenderskich naukowców dowiodły, że w dzielnicach bardzo zaniedbanych, w których posadzono drzewa obniżył się próg przestępczości. Przebywanie w zieleni ogranicza stres, działa uspokajająco oraz poprawia koncentrację, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Bardzo wskazane jest także spacerowanie pośród drzew. Olejki eteryczne wydzielane przez chociażby sosnę bardzo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Obniżają ciśnienie a także mają działanie dezynfekcyjne. Już nawet nie będę wspominał o estetycznych walorach kształtujących nasz krajobraz. Z resztą kto z Was sobie wyobraża Polskę bez tej wierzby Chopina, bez tej starej gruszy, bez tych jabłoni, po których w młodości się wspinało? Trudne! Dla ludzi żyjących w wielkich miastach - drzewa są w stanie przyczynić się do spadku temperatury powietrza w gorące dni nawet o 11 stopni!!! Wszystko dzięki procesowi transpiracji. Ilość wody uwolnionej w ten sposób przez jedno drzewo może wynieść nawet 400 litrów dziennie. Tych udogodnień wynikających z sąsiedztwa drzew jest naprawdę wiele. Tak trudno szanownym samorządowcym i innym decydentom to zrozumieć? Ogławiając drzewa, wycinając je bez pamięci a w efekcie zamieniając przestrzenie niegdyś zielone na betonowe pustynie narażacie nas wszystkich na zagładę!!! Nie niszczcie tego co na pozostało, a pozostało naprawdę nie wiele. Czy naprawdę chcemy żyć w betonowym świecie klocków lego jednego czy drugiego prezydenta, wójta, burmistrza???  
 
Ten wpis czytano 883 razy.
Wszystko w przyrodzie istnieje w równowadze, to dzięki niej mamy warunki umożliwiające przeżycie. Poważne zakłócenie tego balansu może mieć dla nas fatalne skutki.

https://solisfiltry.pl/podstrona/o-firmie
Gość Solis - Środa, 16 Wrzesień 2015 11:47
Drzewa dają tlen, wiążą CO2, są barierą dla pyłów i gazów, regulują wilgotność, mikroklimat, odsłaniają od wiatru, ocieniają. Wydzielają korzystne dla nas olejki eteryczne, zapobiegają erozji i powodziom. Wytwarzają też substancje bakteriobójcze i grzybobójcze, uspakajają, korzystnie wpływają na psychikę, maja wartość estetyczną:) Pozdrawiam serdecznie:)
Asiunia - Piątek, 13 Marzec 2015 19:53